Warsztaty - „Twój znak w książce, czyli krótka historia exlibrisu”

26.04.2017 r. uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami (Renatą Ruszczyk, Moniką Kozakiewicz, Marcinem Turowskim) udali się do Olsztyna na warsztaty „Twój znak w książce, czyli krótka historia exlibrisu”, które odbyły się w Domu „Gazety Olsztyńskiej”.

W latach 1920-1939 w budynku mieściła się redakcja i drukarnia „Gazety Olsztyńskiej” oraz księgarnia. Obecny gmach jest rekonstrukcją autentycznej budowli, którą Niemcy demonstracyjnie zburzyli w listopadzie 1939 r. Wcześniej, już w dniu wybuchu II wojny światowej, do siedziby „Gazety Olsztyńskiej” wtargnęło gestapo i aresztowało jej redaktora naczelnego Seweryna Pieniężnego juniora. Wydawnictwo zlikwidowano, a jego majątek przekazano niemieckiej gazecie. Po odbudowie rozpoczętej w 1988 r. budynek oddano do użytku 1 września 1989 r.

 

Obecnie mieści się w nim księgarnia i jeden z oddziałów Muzeum Warmii i Mazur. Zapoznamy się tutaj bliżej z historią Olsztyna, a także z tradycjami polskiej prasy na terenie Warmii i Mazur. Oprócz stałych ekspozycji w muzeum prezentowane są również wystawy czasowe. Na ścianie gmachu znajduje się tablica upamiętniająca 200-lecie Mazurka Dąbrowskiego.

Uczniowie zapoznali się z historią powstania książki oraz z metodami jej kopiowania. Dowiedzieli się również w jaki sposób właściciele książek znakowali swoje zbiory, czyli stosowali znak własnościowy danego egzemplarza książki – exlibris. Jest to najczęściej ozdobny znak, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka. Uczniowie w ramach warsztatów wykonywali własne exlibrisy na przyrządach stosowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu, co niewątpliwie uatrakcyjniało zajęcia praktyczne.