Święto Szkoły

20 marca przypadło w tym roku Święto Patrona naszej szkoły.

       Obchody uroczystości rozpoczęliśmy o 11.00 przeglądem talentów uczniów klas I – VI Szkoły Podstawowej. Zaprezentowali się przede wszystkim wokaliści i instrumentaliści, ale pojawił się również fenomenalny beatboxer oraz specjalista od układania na czas różnorakich rodzajów kostek Rubika.

       Tradycją jest przeprowadzenie wśród uczniów klas gimnazjalnych konkursu na najlepszą interpretację scenki z „Teatrzyku Zielona Gęś” K. I. Gałczyńskiego. W  skład konkursowego jury weszli: Pani Halina Grgić, Pan Mariusz Drężek i Pan Andrzej Olech. Po burzliwej naradzie ustalono sprawiedliwy werdykt. Trzecie miejsce zajęła klasa I B ze scenką pt. „Ciepły Maciej”, drugie miejsce przypadło klasie II B,  która prezentowała utwór pt. „Kominek zgasł”, ale zdecydowanie najlepsi okazali się uczniowie klasy III B. Mistrzowsko odegrali swoje role w scence „Listonosz przychodzi o siódmej”, czym rozbawili publiczność do łez. To oni od tej pory są posiadaczami słynnej wymarzonej figurki Zielonej Gęsi, która daje im prawo nazywać się mistrzami. Przynajmniej do końca roku szkolnego;)))))

       W przerwach między występami uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w kiermaszu ciast oraz kiermaszu ozdób, przy wykonaniu których Pani Małgorzacie Rosie pomagały Pani Monika Pliszka i Pani Agata Pohulajewska.

      Tego dnia wszyscy byliśmy podekscytowani również z powodu przewidywanego zamienia słońca, które wprowadziło wśród najmłodszych (i nie tylko) odrobinę niepokoju.   W taki oto niezwykły sposób powitaliśmy wiosnę 2015 roku.

„Zielona Szkoła”

 

Po dużym stresie, jakim były Sprawdzian Szóstoklasisty i Egzamin Gimnazjalny, około 60 uczniów Zespołu Szkół w Lipowcu udało się na kwietniowy biwak do Ośrodka Kolonijno – Wczasowego „Kulka”. Uczestnikami byli uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Wyjazd trwał dwie doby, od 24 do 26 kwietnia i przypadł na wyjątkowo dogodne warunki pogodowe.     Uczniowie odpoczywali bardzo aktywnie, bo wzięli udział w pięciu zróżnicowanych zajęciach, przygotowanych i poprowadzonych przez specjalistów z ośrodka. Wspomniane zajęcia to: Mega gry planszowe, „Ranny lotnik”, „Akcja-integracja”, wspinanie się po parku linowym oraz nauka jazdy na segwayu. Podczas zabawy umiejętnie przemycone zostały wiadomości i umiejętności, m.in. z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także pokonywania własnych słabości. Najwięcej działań należało wykonać podczas zaimprowizowanej akcji ratunkowej, gdzie grupa, mająca przywódcę musiała odnaleźć osobę poszkodowaną, opatrzyć jej rany, wykonać z dostępnych w lesie materiałów nosze i przetransportować ją bezpiecznie do bazy.

    Po tak wyczerpujących zadaniach na dzieci i młodzież czekał zróżnicowany posiłek, przygotowany przez przesympatyczne panie kucharki.

    A wieczorem? Pierwszego dnia odbyło się ognisko, gdzie zwłaszcza gimnazjaliści ujawnili talenty muzyczne i niezwykłą znajomość dość dawnego repertuaru. W sobotni zaś wieczór rozgrywano na dwóch boiskach mecze piłki nożnej i piłki siatkowej.

     Naturalnie uczniowie nie byli tam sami, opiekowały się nimi panie: Małgorzata Lipka, Ewelina Merchel, Monika Pliszka, Agata Pohulajewska, Aneta Woźniak i wspomagająca nocne czuwanie kukła, skonstruowana z garderoby nauczycielek;)

 

Przyjemne z pożytecznym

     W poniedziałek 15 lutego 2016 r. uczniowie klas IV – VI z Zespołu Szkół w Lipowcu wybrali się na przedstawienie pt. Alcybiades do Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie. Spektakl przygotowali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

Akcja szkolnej lektury, napisanej przez Edmunda Niziurskiego, opiera się wyłącznie na życiu szkolnym. Na końcu czytelnicy i widzowie dowiadują się, że w każdym z nas drzemią nierozpoznane dotąd umiejętności.

      Tego dnia dzieci odwiedziły również Komendę Powiatową Policji w Szczytnie. Dzięki gościnności Komendanta Pana Cezarego Gołoty uczniowie mieli niebywała okazję obejrzeć pomieszczenia zwykle niedostępne dla ludzi z zewnątrz oraz zobaczyć z bliska pracę szczycieńskiej policji.

      Pani Ewa Szczepanek, która oprowadzała grupę po terenie komendy na zakończenie przedstawiła zwiedzającym Meggi, policyjnego psa tropiącego.

„Dar serca”

         Mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu „po latach”. Naszą szkołę odwiedził jej były uczeń, pan Horst Stasch, obecnie mieszkaniec Niemiec. Z Lipowca wyjechał jako zaledwie ośmiolatek, dziś od tamtej pory mija 70 lat. Pan Horst mówi, że nigdy nie zapomniał miejsca swojego urodzenia i przez wszystkie te lata nosił je w swoim sercu.

        Przy okazji odwiedzin Nasz Gość przekazał na ręce Dyrektor Zespołu Szkół im. K. I. Gałczyńskiego w Lipowcu Pani Iwony Walesiak i przedstawicieli Rady Rodziców reprezentujących szkołę dwa laptopy z oprogramowaniem. Jak sam pan Horst twierdzi, jego dar ma podłoże sentymentalne. Dziękujemy za ten prezent i za odwiedziny.

Egzamin na Kartę Rowerową

Dnia 30 maja 2016 roku w naszej szkole odbył się test na kartę rowerową, do którego podchodzili uczniowie klasy IV. Test składał się z części teoretycznej oraz praktycznej. Zadaniem uczniów było rozwiązanie 25 pytań jednokrotnego wyboru oraz jazda rowerem po torze przeszkód. Do egzaminu przystąpiło 27 uczniów. Test wiadomości, jak i jazdę praktyczną zdało 27 uczniów. Organizatorem egzaminu na Kartę Rowerową była Pani Ewelina Merchel